• 2016SheerTalentMonterrey-1

2016 National Tour

Competition Venue
Workshop Venue
Host Hotel
Foxwoods Resort
350 Trolley Line Boulevard

Mashantucket, CT 06338-3777
800-369-9663


 
Foxwoods Resort
350 Trolley Line Boulevard

Mashantucket, CT 06338-3777
800-369-9663
Foxwoods Resort
350 Trolley Line Boulevard
Mashantucket, CT 06338-3777
800-369-9663
Room Rate The Fox Tower Only:
$139.00 S/D Sunday - Thursday;
$199.00 S/D Friday
$229.00 S/D Saturday 
Hotel Reservations Deadline: June 29, 2016
at 5 pm
Reservations Link: Foxwoods Resort
Reservations Phone: 800-369-9663 and enter #, 2
and 1.

Use Group Code below.
Group Code: M18438
Room rates not guaranteed if booked after
deadline.

 

Faculty
Schedule
Register
Ballet: Daniel Catanach and Ramon Thielen 
Contemporary: Lloyd Knight and Omar Roman de Jesus
Jazz: Kristin Anthony and Taylor Fields
Theater Dance: Chip Abbott
Tap: Elliott Bradley and Patrick Lavallee
Hip Hop: Christopher Grant and Aurelia Michael
Title Choreographer: Anton Lapidus
*Faculty is subject to change without notice.
Monday July 18 - Saturday July 23 
Monday Competition: 11:00 am - 6:30 pm
Tuesday Competition: 10:00 am - 6:00 pm
Wednesday Competition: 10:00 am - 7:20 pm
Thursday Competition: 1:00 pm - 7:00 pm
Friday Workshop: 8:00 am - 3:00 pm
Friday Competition: 7:00 pm - 11:00 pm
Saturday Workshop: 8:00 am - 3:00 pm
Saturday Banquet: 7:00 pm - 11:00 pm
*Times are Approximate
Please Log in at the registration Center to start 
your Registration.
If you are a new user, please first create
a studio profile, so you can 
be approved


 

 

Welcome
City Search
Downloads
Thank you for your interest in the July 
18-23. 2016 Foxwoods, CT event.

Join us for this engaging, memorable
and professional event with cash
awards and scholarships as wells
as a renowned quality faculty.
Entertainment
Restaurants
Shopping
Spa & Beauty




2016 Foxwoods National Faculty Poster
2016 Foxwoods Schedule Mon - Wed
2016 Foxwoods Schedule Thu - Sat
2016 Foxwoods Workshop Schedule
2016 Tour Poster
2016 National Guidelines


 

 

Playlist
Results
Location
Playlist will be posted after completed event.







 
Congratulations to all the winners! 
View results below!








 

SMALL WONDERS | SOLO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "THE GREATEST STAR" SKYLAR DUNN THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
2 DIAMOND "ELLIE'S THEME" ELLIE CHANG MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT LYRICAL
3 DIAMOND "I'M GOOD AT BEING BAD" IZABELLA MORRIS THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
4 DIAMOND "BILLS" GIADA MEZZANOTTE THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/MELISSA BAGNOLI TAP
5 DIAMOND "SNOW" KYA LENIX TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH HENRY/B. REGAN LYRICAL
6 DIAMOND "YANKEE DOODLE DANDY" ANASTASIA SIDIROPOULOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE THEATRE DANCE
7 DIAMOND "TOMORROW" ISABELLA RIBAUDO THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
8 DIAMOND "WASH THAT MAN" ARIANNA CRABB THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
9 DIAMOND "ITSY BITSY BIKINI" DEMI ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE SPECIALTY
10 DIAMOND "WHAT A FEELING" ANASTASIA SIDIROPOULOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/GINA TERI JAZZ
SMALL WONDERS | DUET
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "HIDE AND SEEK" SKYLAR DUNN THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
      KOLBY NASTRI      
2 DIAMOND "LOATHING" ISABELLA IAGROSSI THE DANCE CONNECTION LINDA & SANDEE JULIANO/MELISSA BAGNOLI THEATRE DANCE
      GIANNA DECARLO      
3 DIAMOND "I CAN DO BETTER" ALEXA MOYER ARTISTS IN MOTION PERFORMING ARTS ERIN UMPHREY/ERIN UMPHREY ACRO/GYMN
      KAYLI MOYER      
4 TITANIUM "I CAN'T DO IT ALONE" MIA FELICELLO THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
      SAMANTHA PAPA      
5 TITANIUM "MATERIAL GIRL" GIADA MEZZANOTTE THE DANCE CONNECTION LINDA & SANDEE JULIANO/MELISSA BAGNOLI JAZZ
      MADISON GAUVIN      
SMALL WONDERS | TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "TAKE ME OUT TO THE BALL GAME" DEMI ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE THEATRE DANCE
      GIA ENGLEZOS      
      NIA ARNONE      
2 TITANIUM "HEY DADDY" AVA OKELLY THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
      AVA LOUGHLIN      
      JULIANNA TRUDDEN      
SMALL WONDERS | GROUP
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "COME LITTLE CHILDREN"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
2 DIAMOND "FRIEND LIKE ME"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/TRACEE JACKSON TAP
3 TITANIUM "CALL ME MAYBE"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
4 TITANIUM "COVER GIRLS"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/KELBY BROWN JAZZ
5 TITANIUM "MR. LEE"   TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/A. GREBENC TAP
6 TITANIUM "EVERYBODY WANTS TO BE A CAT"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/TRACEE JACKSON JAZZ
SMALL WONDERS | LINE
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "UPTOWN FUNK"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO TAP
2 DIAMOND "BIRTHDAY PARTY"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
3 DIAMOND "THE WAY YOU MAKE ME FEEL"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
4 DIAMOND "SING WITH A SWING"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/GABRIELLE KHAN TAP
5 TITANIUM "I'M IN LOVE WITH A MONSTER"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/CHRISTINA PIOLI HIP HOP
6 TITANIUM "LITTLE TIN SOLDIER"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO LYRICAL
JUNIOR | SOLO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "MY FAVORITE THINGS" EVA GIACALONE MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/NATALIE MOSSA TAP
2 DIAMOND "HELEN KELLER" SUMMER MASTRIANO THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO SPECIALTY
3 DIAMOND "HIGHER" GIA ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE ACRO/GYMN
4 DIAMOND "BEYONCE" AURORA MAZZANTI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
5 DIAMOND "POKER FACE" AURORA MAZZANTI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
6 DIAMOND "MY FATHERS HEART" AVA OKELLY THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
7 DIAMOND "A NOTE TO GOD" OLIVIA MARTUSCELLI THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
8 (TIE) DIAMOND "RAINY DAY" JANE-CLAIRE BROWN TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/B. REGAN LYRICAL
8 (TIE) DIAMOND "IT DON'T MEAN A THING" LILY ROWE CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY TAP
9 DIAMOND "ONCE UPON A TIME" KATE VISCONTI THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
10 DIAMOND "DOHAAM MACHALE" PAULINE MEDINA YOLANDA'S ACADEMY OF MUSIC & DANCE YOLANDA FERNANDEZ-QUINCOCES/MARIELENA QUINTANILL ETHNIC
JUNIOR | DUET
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "SALUTE" GIA ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE ACRO/GYMN
      ANASTASIA SIDIROPOULOS      
JUNIOR | TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 TITANIUM "MAMA I'M A BIG GIRL NOW" CASSANDRA DeCICCO THE DANCE CONNECTION LINDA & SANDEE JULIANO/MELISSA BAGNOLI THEATRE DANCE
      ROSLYN LADEROSA      
      ISABELLA LOZADA      
2 TITANIUM "MAMA I'M A BIG GIRL NOW" ALYSSA SWEENEY TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/A. GREBENC THEATRE DANCE
      JILLIAN KHO      
      ZOE HANNA      
3 TITANIUM "SHOW ME LOVE" EMILY KHO TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/K. BROUGH JAZZ
      KENNEDY GILMORE      
      MADELYN ARMOUR      
4 TITANIUM "FRIENDS" EMILY KHO TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/B. REGAN LYRICAL
      KENNEDY GILMORE      
      MADELYN ARMOUR      
JUNIOR | GROUP
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "THE LOOKING GLASS"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
2 DIAMOND "IMAGINE"   TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/B. REGAN LYRICAL
3 TITANIUM "JET BLUE"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/KELBY BROWN JAZZ
4 TITANIUM "RHYTHM OF THE NIGHT"   STARR DANCE STARR JEFFREYS/STARR JEFFREYS JAZZ
5 TITANIUM "GIRLS JUST WANNA HAVE FUN"   THE DANCE CONNECTION LINDA & SANDEE JULIANO/MELISSA BAGNOLI JAZZ
JUNIOR | LINE
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "LAND OF THE SWEETS"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/CHARLYN DELORENZO ACRO/GYMN
2 DIAMOND "MONEY IN THE BAG"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO SPECIALTY
3 DIAMOND "CAN'T TOUCH IT"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/KELBY BROWN JAZZ
4 DIAMOND "WORKING DAY AND NIGHT"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/THOMAS FORD TAP
5 DIAMOND "FUNKY MONKEY"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO TAP
PRE-TEEN | SOLO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "SO FAR" ALYCIA HEBERT TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/B. REGAN LYRICAL
2 DIAMOND "SOME ENCHANTED EVENING" NICOLETTE CIOCIANO MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/MARY KATE FELBER LYRICAL
3 DIAMOND "SOMETHING'S GOTTA HOLD ON ME" SKYLA JONES MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/MARY KATE FELBER JAZZ
4 DIAMOND "CHOOSE THE HEART" VALENTINA HINES THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/KELBY BROWN SPECIALTY
5 DIAMOND "RIGHT NOW" JENNA HOWE THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
6 DIAMOND "RESPECT" ALYCIA HEBERT TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/A. GREBENC TAP
7 DIAMOND "THE LAST SNOWFALL" MIA PEREIRA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/M. MCCLELLAND LYRICAL
8 DIAMOND "BLACK AND GOLD" VALENTINA HINES THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
9 DIAMOND "BE ITALIAN" TAYA RAGAINI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
10 DIAMOND "RIVER DEEP MOUNTAIN HIGH" ANTONIA TORELLO THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
PRE-TEEN |DUET
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "LITTLE RED HAT" MIA PEREIRA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/M. MCCLELLAND THEATRE DANCE
      ZOE HANNA      
2 DIAMOND "WHEREVER YOU WILL GO" BRITNEY VELLA LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE LYRICAL
      JACLYN ASSIMACOPOLOUS      
3 DIAMOND "SHUT UP AND DANCE" JENNA HOWE THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
      GERALD LOGAN      
4 (TIE) TITANIUM "WERK YA BACK" HALEY CROSBY CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY HIP HOP
      LILY ROWE      
4 (TIE) TITANIUM "THE NIGHTMARE" CHARLOTTE ST.CROIX TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/B. REGAN LYRICAL
      MADELYN ARMOUR      
5 TITANIUM "SAILORS DANCE" TRINITY JOHNSON THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
      CHRISTINE SMITH      
PRE-TEEN |TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "THE FACE" JENNA HOWE THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA CONTEMPORARY
      VALENTINA HINES      
      BRIANNA FERRIS      
2 TITANIUM "NEVER GROW UP" AMBER ARSENAULT CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY LYRICAL
      LAUREN ARSENAULT      
      ELIZABETH GLIDDEN      
PRE-TEEN | GROUP
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "STATUES"   BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/KELIN BARR LYRICAL
2 DIAMOND "CLASSIC MAN"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/CHRISTINA PIOLI HIP HOP
3 TITANIUM "STAR SPANGLED BANNER"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE ACRO/GYMN
4 TITANIUM "FOUR SEASONS"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/PAMELA ALVIAR CONTEMPORARY
5 TITANIUM "TRUE COLORS"   CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY LYRICAL
PRE-TEEN | LINE
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "MAME"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE THEATRE DANCE
2 DIAMOND "NEWSWORTHY"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO SPECIALTY
3 DIAMOND "WORLDS GREATEST"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE LYRICAL
4 DIAMOND "HEY BABY"   FANCY FEET DANCE STUDIO SUSAN MENDOGNI/ANDRE LEE HIP HOP
5 DIAMOND "SIGNS OF THE ZODIAC"   LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE CONTEMPORARY
TEEN | SOLO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "MOON DANCE" MATTHEW JOHNSON THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
2 DIAMOND "LAST LOVE SONG" VITA MARIE MALAVE MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/MICHAEL SUSTEN CONTEMPORARY
3 DIAMOND "I DREAMED A DREAM" VITA MARIE MALAVE MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT LYRICAL
4 DIAMOND "BLOWERS DAUGHTER" ANNA HANSEN THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
5 DIAMOND "OVER THE LOVE" LILYANA MILICI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
6 (TIE) DIAMOND "QUEEN OF SAHARA" SARA BLAZANIN TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/M. MCCLELLAND CONTEMPORARY
6 (TIE) DIAMOND "HOW DEEP IS YOUR LOVE" ROSALINDA GRISANTI MOBA DANCE ACADEMY NICOLE VENTURA/THOMAS FORD TAP
7 DIAMOND "LOVE ME LIKE YOU DO" JACLYN ASSIMACOPOLOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE LYRICAL
8 TITANIUM "CARMEN" VALERIA ALARCON THE DANCE COLLECTIVE ENRIQUE ALARCON/DANNYS GONZALEZ BALLET
9 TITANIUM "LOSING YOU" TERESA DIBLASI MOBA DANCE ACADEMY NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
10 TITANIUM "ALL NIGHT" PAOLA VARELA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/K. BROUGH TAP
TEEN | DUET
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "FIX YOU" AMBER ARSENAULT CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY LYRICAL
      MARISSA WILSON      
2 DIAMOND "WINGS" NICOLE HARALAMBOUS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE CONTEMPORARY
      SARA PELLICANE      
3 TITANIUM "STAND BY ME" JULIANA ELMORE BAKER SCHOOL OF DANCE LORI BRIGGI/CHERRIE BLIER LYRICAL
      ELIZABETH CAVANAGH      
4 TITANIUM "THIS IS NOT GOODBYE" MAEGHAN HIGGINS CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MAEGHAN & MAEVE HIGGINS LYRICAL
      MAEVE HIGGINS      
5 PLATINUM "LEAN ON" JOANNA CANDO THE DANCE CONNECTION LINDA & SANDEE JULIANO/MELISSA BAGNOLI TAP
      FELICIA DULMAGE      
TEEN | TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "FRIENDSHIP" VALENTINA HINES THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA CONTEMPORARY
      ANNA HANSEN      
      TERESA DIBLASI      
2 TITANIUM "THIS JOINT IS JUMPIN'" CASSIE FLECK BAKER SCHOOL OF DANCE LORI BRIGGI/SANDRA BAKER TAP
      ELLA MCDONNELL      
      ZOE JANICKI      
3 TITANIUM "WORLD ON A STRING" AVA HOGAN BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/KELIN BARR JAZZ
      EMMA BROOKS      
      GWINETH FARR      
4 PLATINUM "FIND YOU" CAMILLE DIMOND CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/VICKY LLOYD LYRICAL
      ABIGAIL MORRILL      
      SARAH TUTTLE      
TEEN | GROUP
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "KING ME"   FANCY FEET DANCE STUDIO SUSAN MENDOGNI/ANDRE LEE HIP HOP
2 DIAMOND "THE OCEAN"   TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH AND WAYNE HENRY/B. REGAN LYRICAL
3 DIAMOND "CAVALIER"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/KELBY BROWN CONTEMPORARY
4 DIAMOND "BLOOM"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO SPECIALTY
5 DIAMOND "WHEREVER YOU WILL GO"   BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/KELIN BARR LYRICAL
TEEN | LINE
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "HALLELUJAH"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/JESSICA DiROMA LYRICAL
2 DIAMOND "RESPECT"   BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/KELIN BARR JAZZ
3 DIAMOND "EMERGENCY"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/MICHELLE JETTE TAP
4 TITANIUM "BOTTOM OF THE RIVER"   STARR DANCE STARR JEFFREYS/NIKKI REED JAZZ
5 TITANIUM "LET'S START TOMORROW"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/MELODY MARTIN JAZZ
SENIOR | SOLO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 (TIE) DIAMOND "PURPLE RAIN" NELLIE LICUL MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/MARY KATE FELBER LYRICAL
1 (TIE) DIAMOND "MY IMORTAL" HALIE PAGE THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
2 DIAMOND "ROXANNE" HALIE PAGE THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
3 DIAMOND "IS THIS LOVE" DIEGO VARELA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH HENRY/WAYNE HENRY TAP
4 DIAMOND "FAITH" SHELLEY ERICKSON LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/BILLY GRIFFIN TAP
5 DIAMOND "SUSPICION" MADISON LONGOBARDI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO SPECIALTY
6 DIAMOND "BEETHOVEN'S FIFTH" KATARINA KONSTANTINO THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
7 DIAMOND "NO DAY BUT TODAY" MARISA STUART CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY SPECIALTY
8 DIAMOND "BACK TO THE START" GABRIELLA TAPIA THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO LYRICAL
9 DIAMOND "SOONER OF LATER" KAYLA EWING THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
10 DIAMOND "FAMILY PORTRAIT" FELICIA DULMAGE THE DANCE CONNECTION LINDA & SANDEE JULIANO/MELISSA BAGNOLI LYRICAL
SENIOR | DUET
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "HEAVENLY FATHER" DIEGO VARELA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/K. BROUGH CONTEMPORARY
      PAOLA VARELA      
2 DIAMOND "LOT OF LIVING TO DO" KYLE VALLEE LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/GARY COBURN THEATRE DANCE
      TIFFANY KUBA      
3 DIAMOND "THE GRAND PAS DE DEUX" DIEGO VARELA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/D. SIMPSON POINTE
      SARA BLAZANIN      
SENIOR | TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "BLUES IN THE NIGHT" KATARINA KONSTANTINO THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
      JOHANNA KONSTANTINO      
      KAYLA EWING      
2 TITANIUM "ALWAYS REMEMBER YOU" ELIZABETH GLIDDEN CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/VICKY LLOYD LYRICAL
      MARISA STUART      
      MAEGHAN HIGGINS      
SENIOR | GROUP
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "500 MILES"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/BILLY GRIFFIN SPECIALTY
2 DIAMOND "AN AMERICAN IN PARIS"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO BALLET
3 PLATINUM "STICKS AND STONES"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
4 PLATINUM "THE GARDEN"   CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY JAZZ
SENIOR | LINE
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "SAIL"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
2 DIAMOND "AIRMAILSWING"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO TAP
3 DIAMOND "ANOTHER OPENING ANOTHER SHOW"   LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/SARAH JO FAZIO THEATRE DANCE
4 TITANIUM "DIRT"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
5 TITANIUM "SWAN LAKE"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
12 & UNDER | PRODUCTIONS
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "THE REGIME"   FANCY FEET DANCE STUDIO SUSAN MENDOGNI/ANDRE LEE HIP HOP
2 DIAMOND "KISS OF THE SPIDER WOMAN"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/N.VENTURA-K.BROWN JAZZ
3 DIAMOND "BROADWAYS BEST"   BAKER SCHOOL OF DANCE LORI BRIGGI/SANDRA BAKER TAP
4 DIAMOND "WONDERLAND"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/CHRISTINA PIOLI HIP HOP
5 TITANIUM "OUR LAND"   TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/D. SIMPSON BALLET
13 & OVER | PRODUCTIONS
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "SAREVEJO"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/N.VENTURA-K.BROWN CONTEMPORARY
2 DIAMOND "WELCOME TO THE FUN HOUSE"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/N.VENTURA-K.BROWN JAZZ
3 DIAMOND "BIM.BAM.BOOM"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/ALLIE GEE CONTEMPORARY
4 DIAMOND "SWEET DREAMS"   FANCY FEET DANCE STUDIO SUSAN MENDOGNI/DENICA DURR LYRICAL
5 DIAMOND "BLUE OCEAN FLOOR"   CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY CONTEMPORARY
OVERALL HIGH SCORE | TITANIUM | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "THIS JOINT IS JUMPING" ZOE JANICKI BAKER SCHOOL OF DANCE LORI BRIGGI/ORI BRIGGI TAP
      ELLA MCDONNELL      
      CASSANDRA FLECK      
2 DIAMOND "AABHARANA" ALYCIA HEBERT TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/D. SIMPSON BALLET
3 DIAMOND "ALL NIGHT" PALOLA VARELA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH HENRY/WAYNE HENRY TAP
4 TITANIUM "FABULOUS" ISABELLA LAGROSSI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
5 TITANIUM "STAND BY YOU" ELIZABETH CAVANAGH BAKER SCHOOL OF DANCE LORI BRIGGI/LORI BRIGGI LYRICAL
      JULIANA ELMORE      
OVERALL HIGH SCORE | TITANIUM | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "BROADWAY BEST"   BAKER SCHOOL OF DANCE LORI BRIGGI/LORI BRIGGI TAP
2 DIAMOND "RIDE THE TIDE"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO THEATRE DANCE
3 DIAMOND "MR. LEE"   TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH HENRY/WAYNE HENRY TAP
4 DIAMOND "DOWN"   STARR DANCE STARR JEFFREYS/AMIE BUSH CONTEMPORARY
5 DIAMOND "DREAMS"   STARR DANCE STARR JEFFREYS/NIKKI REED JAZZ
OVERALL HIGH SCORE | DIAMOND | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "ROXANNE" HALIE PAGE THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
2 DIAMOND "SOME ENCHANTED EVENING" NICOLETTE CIOCIANO MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT LYRICAL
3 DIAMOND "QUEEN OF SAHARA" SARA BLAZANINI TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/M. MCCLELLAND CONTEMPORARY
4 DIAMOND "ELLIE'S THEME" ELLIE CHANG MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT LYRICAL
5 DIAMOND "MY FAV0RITE THINGS" EVA GIACALONE MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT TAP
OVERALL HIGH SCORE | DIAMOND | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "BLOOM"   THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO SPECIALTY
2 DIAMOND "RESPECT"   BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/JENNIFER HOGAN JAZZ
3 DIAMOND "BORN TO HAND JIVE"   BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/JENNIFER HOGAN SPECIALTY
4 DIAMOND "STATUES"   BRAVA DANCE CENTER JENNIFER HOGAN/JENNIFER HOGAN JAZZ
5 DIAMOND "IMAGINE"   TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH HENRY/WAYNE HENRY LYRICAL
TITLE | MISS SMALL WONDERS
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "BLACK AND WHITE RAG" ELLIE CHANG MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/NATALIE MOSSA TAP
2 TITANIUM "THE GREATEST STAR" SKYLAR DUNN THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
3 TITANIUM "MOLLEY ON A TROLLY" DEMI ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE THEATRE DANCE
4 TITANIUM "LITTLE ME" ANASTASIA SIDIROPOULOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE THEATRE DANCE
5 TITANIUM "DREAM" ADRIANA CIOCIANO MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT LYRICAL
TITLE | MISS JUNIOR
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 TITANIUM "I GOT RHYTHM" EVA GIACALONE MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/NATALIE MOSSA TAP
2 TITANIUM "AVE MARIA" MIA CIOCIANO MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/JAY BARRETT LYRICAL
3 TITANIUM "THE PRAYER" SUMMER MASTRIANO THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
4 TITANIUM "RAISE THE ROOF" KATE VISCONTI THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
5 TITANIUM "MEMORY" GIA ENGLEZOS LANDRUM SCHOOL OF DANCE ANNETTE VALLONE/ANNETTE VALLONE LYRICAL
TITLE | MISS PRE-TEEN
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "RIVER GOD" NICOLETTE CIOCIANO MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/MARY KATE FELBER LYRICAL
2 DIAMOND "SOLACE" SKYLA JONES MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/PHIL ORSANO CONTEMPORARY
3 DIAMOND "LALENA" VALENTINA HINES THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
4 DIAMOND "HEART CRY" JENNA HOWE THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA CONTEMPORARY
5 TITANIUM "SCHINDLER'S CHILD" ALYCIA HEBERT TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/M. MCCLELLAND CONTEMPORARY
TITLE | MR PRE-TEEN
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 TITANIUM "CENTURIES" GERARD LOGAN THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/CHRISTINA PIOLI HIP HOP
TITLE | MISS TEEN
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "ORIGINAL SIN" LILYANA MILICI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
2 DIAMOND "BELIEVE" ROSALINDA GRISANTI THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA CONTEMPORARY
3 DIAMOND "PAPA" BRIANNA FERRIS THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA LYRICAL
4 TITANIUM "TURN TO STONE" AMBER ARSENAULT CENTRE OF MOVEMENT SCHOOL OF PERFORMING ARTS VICKY LLOYD/MARIEL ROY CONTEMPORARY
5 DIAMOND "MEIN HEIRR" TERESA DIBLASI THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/GABRIELLE KHAN JAZZ
TITLE | MR TEEN
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "YOU THERE" MATTHEW JOHNSON THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/KELBY BROWN CONTEMPORARY
2 TITANIUM "SING" ONYX MUSSA THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/THOMAS FORD TAP
3 TITANIUM "IDIOT BOYFRIEND" NIKLAS SUNDSTROM LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/BILLY GRIFFIN SPECIALTY
TITLE | MISS SENIOR
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "REDEMPTION" NELLIE LICUL MOBA DANCE ACADEMY NATALIE MOSSA/LOGAN EPSTEIN CONTEMPORARY
2 DIAMOND "REIGN" HALIE PAGE THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO JAZZ
3 TITANIUM "GHOST" MADISON LONGOBARDI THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO LYRICAL
4 TITANIUM "RESOLVE" NICOLE MESSORE THE DANCE CONNECTION LINDA JULIANO/SANDEE JULIANO CONTEMPORARY
TITLE | MR SENIOR
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 TITANIUM "GEORGIA" KYLE VALLEE LUIS PABON DANCE ARTS CENTER LUIS PABON/STACEY EASTMAN LYRICAL
2 TITANIUM "CYBORG" DIEGO VARELA TRADITIONS ACADEMY OF DANCE ELIZABETH & WAYNE HENRY/M. MCCLELLAND CONTEMPORARY
OVERALL HIGH SCORE | SHEER INSPIRATION AWARD | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
1 DIAMOND "MOON DANCE" MATTHEW JOHNSON THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/NICOLE VENTURA JAZZ
OVERALL HIGH SCORE | SHEER BRILLIANCE AWARD | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE AWARD ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO TEACHER/CHOREOGRAPHER(S) CATEGORY
DIAMOND "SAREVEJO"   THE DANCE HOUSE OF BROOKLYN NICOLE VENTURA/N.VENTURA-K.BROWN CONTEMPORARY CONTEMPORARY

 

 

 

 

 

 

  

Comodo SSL