• 2016SheerTalentMonterrey-1

2017 National Tour


Competition Venue
Workshop Venue
Host Hotel
Westgate Las Vegas Resort & Casino 
3000 Paradise Road
Las Vegas, NV 89109
888-796-3564 or 800-732-7117
Westgate Las Vegas Resort & Casino
3000 Paradise Road
Las Vegas, NV 89109
888-796-3564 or 800-732-7117
Westgate Las Vegas Resort & Casino 
3000 Paradise Road
Las Vegas, NV 89109
888-796-3564 or 800-732-7117
Room Rate: $70.00 Single, Double,
Triple and Quad
Hotel Reservations Deadline: June 2, 2017
Group Code: SST7R
*Room rates are not guaranteed if booked after
deadline.

 

Faculty
Schedule
Register
Ballet: Daniel Catanach and Charmaine Hunter 
Contemporary: Jermaine Turnbow
Horton: Kaiti Reese
JazzFunk/Heels: Jessica Cummings
Musical Theatre: James Tabeek
Tap: Victoria Jones and Aaron Hunter
Hip Hop: Niels van den Heuvel and Conrad Kelly
Acrobatics: Jesús Sabater
Title Choreographer: Jesse Johnson
*Faculty is subject to change without notice
Monday July 3 - Saturday July 8 
Monday Competition: 12:00 pm - 7:00 pm
Tuesday Competition: 10:00 am - 3:00 pm
Wednesday Competition: 10:00 am - 3:00 pm
Thursday Competition: 1:00 pm - 4:00 pm
Friday Workshop: 8:00 am - 3:00 pm
Friday Competition: 7:00 pm - 10:00 pm
Saturday Workshop: 8:00 am - 2:00 pm
Saturday Banquet: 7:00 pm - 11:00 pm
*Times are Approximate
Please Log in at the registration Center to start 
your Registration. If you are a new user, please
first create a studio profile, so you can be
approved. Make sure to enter all competition
entries as well as workshop participants; and
to click Pay by Check or Pay by Credit Card,
to complete your registration.
Any changes to your online registration must be
done at least 14 days before the event.

 

Welcome
City Search
Fees and Guidelines
Thank you for your interest in the July 
3-8, 2017. National event in Las Vegas, NV.

Join us for this engaging, memorable
and professional event with cash
awards and scholarships as wells
as a renowned quality faculty.
Entertainment
Restaurants
Shopping
Spa & Beauty



View Fees by logging into your account 
View Guidelines


 

 

Photos and Videos
Results
Location
Photos and videos will be for sale at the event 
by Gary Antle Productions.







 
Results will be posted after completed event.







 

 

SMALL WONDERS | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ROXIE" CRYSTAL PROCTOR ON STAGE DANCE ACADEMY
2 "POPULAR" SAVANAH PROCTOR ON STAGE DANCE ACADEMY
3 "BABY I'M A STAR" JAILYN ALFARO A 5-6-7-8 DANCE COMPANY
4 "GIRL IN THE MIRROR" ALAYNA CORTEZ A 5-6-7-8 DANCE COMPANY
5 "LOGO TE PATE" CECILIA DE LEON MARGAIN ANGELLY DANCE
SMALL WONDERS | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "SURVIVORS" ADDLSYN NIELSON KM DANCE ARTS
    KATIE KNOX  
2 "MATERIAL GIRL" ALAYNA CORTEZ A 5-6-7-8 DANCE COMPANY
    JAILYN ALFARO  
SMALL WONDERS | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CIRCUS"   TALENTOS
JUNIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DREAMLAND" ANABELLE O'NEILL THE DANCE CENTER OF SPOKANE
2 "DREAM" KYLAYA COX INTENSE DANCERS PROJECT
3 "SPANISH DOLL" SARAH CABALLERO G&G DANCE STUDIO
4 "THE BEAT" OSCAR VILLARREAL NORTH SIDE DANCE PROJECT
5 "TIARE MOA" KENYA ELIZONDO CANTU ANGELLY DANCE
JUNIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "STRUT" JESSICA SAAKIAN KM DANCE ARTS
    ANGELA BELLAMY  
JUNIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "DANCE LIKE YO DADDY" BRITTAN DICKERHOOF THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    THAIS KARAHODZIC  
    STEPHANIE WELCH  
JUNIOR | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "SWEET FAIRY"   G&G DANCE STUDIO
2 "AMAYZING MAYZIE"   KM DANCE ARTS
3 "EVERYBODY HURTS"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
4 "PETIT SWANS"   KM DANCE ARTS
5 "SING"   KM DANCE ARTS
JUNIOR | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THE WELL"   KM DANCE ARTS
2 "DANCE LIKE YO DADDY"   KM DANCE ARTS
PRE-TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "IVE NEVER SEEN BLUE" BRIDGET BOOS ABBY LEE DANCE COMPANY
2 "ANGEL BY THE WINGS" KRISTEL SALAS PASSION STUDIO
3 "UNREACHABLE" NICOLE GARCIA PUNTO DANZA
4 "PAYSANT" MIGADALIA RUIZ G&G DANCE STUDIO
5 "BUENOS AIRES" KATELYN WOLOCHUK ON STAGE DANCE ACADEMY
PRE-TEEN |DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TIL IT HAPPENS TO YOU" SOFIA ARAYA PASSION STUDIO
    ALISON CAMPOS  
2 "GIVING UP" MIRANDA SWARTOUT THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    JESSICA TATHAM  
3 "WITCH DOCTOR" JAZMYNN ENRIQUEZ SOLE DANCE ACADEMY
    MADI HEWITT  
4 "SISTERS" ELIZABETH FORD TONI'S DANCE ACADEMY
    TESSA DOAN  
5 "WERK" ALYSSA CORTEZ A 5-6-7-8 DANCE COMPANY
    MIA ALFARO  
PRE-TEEN |TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "COLOR MY WORLD" ANGELINA MANGUERO ABBY LEE DANCE COMPANY
    BRIDGET BOOS  
    ARIANA CARR-RASKIN  
2 'HOLD BACK" AJA KIMSEY THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    MOLLY MACDONALD  
    JESSICA TATHAM  
3 "MASCARA" JORDAN LEFTWICH ABBY LEE DANCE COMPANY
    ELLAH NAHUM  
    MARISA BENTLEY  
4 "MY BOYFRIENDS BACK" RYANN BICKLE SOLE DANCE ACADEMY
    MADISYN PETERS  
    JAZMYNN ENRIQUEZ  
5 "SQUAD" HEIDI CHANG THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    MIRANDA SWARTOUT  
    JESSICA TATHAM  
PRE-TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "I'M A MESS"   KM DANCE ARTS
2 "CONGA"   PASSION STUDIO
3 "TRUE COLORS"   ABBY LEE DANCE COMPANY
4 "ELEMENTS"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
5 "VELMA"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
PRE-TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WHIPPED INTO SHAPE"   KM DANCE ARTS
2 "TOO MANY FISH"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
3 "I LOVE PARIS"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
TEEN | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "SOUNDS OF SILENCE" JENNA TISNADO KM DANCE ARTS
2 "NEAR LIGHT" LILIANA NAVARRETE MAGA DOMENE ESTUDIO DE DANZA
3 "THE GREATEST STAR" JENNA TISNADO KM DANCE ARTS
4 "WAR OF HEARTS" ALEXA GUERRO ABBY LEE DANCE COMPANY
5 "FALLING IN LOVE" ANGELINA CURWIN BTS DANCE NORTH BAY
TEEN | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "A LITTLE PARTY" DEANNA DWYER THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    KARLEIGH VEDVICK  
2 "ABSENCE OF COLOR" GIA SEVERINO ABBY LEE DANCE COMPANY
    MIA RADDON  
3 "TEACH ME HOW TO SHIMMY" RYAN CLARK KM DANCE ARTS
    SAMIE PATTERSON  
TEEN |TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "THE LINE" NICOLE POTTS KM DANCE ARTS
    MARINA HUNTCHINSON  
    CLAIRE LONG  
2 "LIFE IS A GOOD SONG" AJA KIMSEY THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    ELAINA REID  
    JENNA REID  
3 "FOREVER YOUNG" CASSIE MORAN TONI'S DANCE ACADEMY
    ELIZABETH FORD  
    TESSA DOAN  
4 "BLACKBIRD" BRIDGET BOOS ABBY LEE DANCE COMPANY
    MADISON SERLETIC  
    ISABELLE GILLIES  
TEEN | GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "GLAMOROUS"   ABBY LEE DANCE COMPANY
2 "DARK HARLEQUINADE"   G&G DANCE STUDIO
3 "STAINED GLASS WINDOW"   ABBY LEE DANCE COMPANY
4 "BLUES AND BLOODS"   ABBY LEE DANCE COMPANY
5 "RHAPSODY IN BLUE"   ABBY LEE DANCE COMPANY
TEEN | LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CAROUSEL"   KM DANCE ARTS
2 "ME TOO"   KM DANCE ARTS
3 "HOTLANTIC"   SOLE DANCE ACADEMY
SENIOR | SOLO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WICKED GAME" NICOLE POTTS KM DANCE ARTS
2 "COPPELIA" KATHERINE MARTINEZ G&G DANCE STUDIO
3 "KITRI DON QUIJOTE" KATHERINE MARTINEZ G&G DANCE STUDIO
4 "ATLAS" DARIAN D'ANTUONO SOLE DANCE ACADEMY
5 "WORRY" MATTEO PAOLI ABBY LEE DANCE COMPANY
SENIOR | DUET
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "ALL ALRIGHT" LILLY ALLISON THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    NELSANET KIMSEY  
2 "FEVER" JENNA REID THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    ELAINA REID  
SENIOR | TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WHITE LIES" ELAINA REID THE DANCE CENTER OF SPOKANE
    JENNA REID  
    BRENNAH SCHMELZER  
2 "CAUSE I'M A BLONDE" MADISON BENSON KM DANCE ARTS
    ALEXIS BESSENBACHER  
    PIPER TODD  
SENIOR |GROUP
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 (TIE) "FRIENDS"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
1 (TIE) "THESE 4 WALLS"   SOLE DANCE ACADEMY
2 "HOTEL CALIFORNIA"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
3 "WAY DOWN"   SOLE DANCE ACADEMY
4 "CAGED"   KM DANCE ARTS
5 "DRAMATICS"   G&G DANCE STUDIO
SENIOR |LINE
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TIME WARP"   KM DANCE ARTS
2 "OVER YOU"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
3 "LATEST CRAZE!"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
12 AND UNDER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MAGIC"   KM DANCE ARTS
2 "WALK LIKE AN EGYPTIAN"   KM DANCE ARTS
13 AND OVER | PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "HI LOOK AT ME"   G&G DANCE STUDIO
2 "RISE UP"   KM DANCE ARTS
3 "AFRO BIT"   G&G DANCE STUDIO
OVERALL HIGH SCORE | DIAMOND | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 (TIE) "NEAR LIGHT" LILIANA NAVARRETE MAGA DOMENE ESTUDIO DE DANZA
1 (TIE) "KITRI DON QUIJOTE" KATHERINE MARTINEZ G&G DANCE STUDIO
2 "IVE NEVER SEEN BLUE" BRIDGET BOOS ABBY LEE DANCE COMPANY
3 "UNREACHABLE" NICOLE GARCIA PUNTO DANZA
4 "NEXT TO YOU" NETSANET KIMSEY THE DANCE CENTER OF SPOKANE
5 "WAR OF HEARTS" ALEXA GUERRO ABBY LEE DANCE COMPANY
OVERALL HIGH SCORE | DIAMOND | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CIRCUS"   TALENTOS
2 "GLAMOROUS"   ABBY LEE DANCE COMPANY
3 "FRIENDS"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
4 "LATEST CRAZE!"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
5 "HOTEL CALIFORNIA"   THE DANCE CENTER OF SPOKANE
TITLE | MISS SMALL WONDERS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "CONCRETE ANGEL" CRYSTAL PROCTOR ON STAGE DANCE ACADEMY
2 "THE CLIMB" JOSSELYN WOLOCHUK ON STAGE DANCE ACADEMY
3 "SHAKE THE ROOM" KATIE KNOX KM DANCE ARTS
TITLE | MISS JUNIORS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "BLACK BIRD" KYLAYA COX INTENSE DANCERS PROJECT
2 "I PUT SPELL ON YOU" ARIANA CARR-RASKIN ABBY LEE DANCE COMPANY
3 "DREAM LITTLE DREAM" ANABELLA O'NEILL THE DANCE CENTER OF SPOKANE
4 "GIMME THAT" SOFIA ARAYA PASSION STUDIO
5 "NOT THAT KINDA GIRL" SASHA URBINA PASSION STUDIO
TITLE | MISS PRE-TEEN
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "YOU SAY" NICOLE GARCIA PUNTO DANZA
2 "TITANIUM" KIMBERLY NOLASCO IPEFH TOL
3 (TIE) "HOW" MIRANDA SWARTOUT THE DANCE CENTER OF SPOKANE
3 (TIE) "ANGELS" LETICIA GUAJARDO KM DANCE ARTS
4 "WHEREVER YOU WILL GO" JESSICA TATHAM THE DANCE CENTER OF SPOKANE
5 "ANGEL BY THE WINDS" KRISTEL SALAS PASSION STUDIO
TITLE | MR PRE-TEEN
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "I CAN DO THAT" CHRISTIAN CABRAL KM DANCE ARTS
TITLE | MISS TEEN
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "JEWELS, SLEEPING BEAUTY" MATHILDA INMAN QUEEN CITY BALLET
2 "I SEE FIRE" CLAIRE LONG KM DANCE ARTS
3 "LIFE OF THE PARTY" MARINA HUNTCHINSON KM DANCE ARTS
4 "THE GIRL IN 14G" JULIE EWERT KM DANCE ARTS
5 "HALLELUYA" AMAIRANI NOLASCO IPEFH TOL
TITLE | MR TEEN
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "TIMELESS" ALDO LOZANO MAGA DOMENE ESTUDIO DE DANZA
2 "MIDNIGHT MAN" RYAN CLARK KM DANCE ARTS
TITLE | MISS SENIOR
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "LET YOURSELF GO" NICOLE POTTS KM DANCE ARTS
2 "PETRICOR" DEANNA DWYER THE DANCE CENTER OF SPOKANE
3 "IRRELEVANT" SAMANTHA OLSON SOLE DANCE ACADEMY
4 "LOVE IN THE DARK" SAMANTHA URBINA PASSION STUDIO
OVERALL HIGH SCORE | SHEER INSPIRATION AWARD | SOLO, DUET AND TRIO
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "WICKED GAME" NICOLE POTTS KM DANCE ARTS
OVERALL HIGH SCORE | SHEER BRILLIANCE AWARD | GROUPS, LINES AND PRODUCTIONS
PLACE ENTRY NAME PERFORMER(S) STUDIO
1 "MAGIC"   KM DANCE ARTS

Download PDF
 

 


Download PDF

 

Download PDF
  
Comodo SSL